+48 796 959 001
Strona główna Baza wiedzy Wentylacja przemysłowa – czyli po co i jak zachować dobrą jakość powietrza w obiektach przemysłowych

Wentylacja przemysłowa – czyli po co i jak zachować dobrą jakość powietrza w obiektach przemysłowych

Większość swojego życia ludzie spędzają w obiektach zamkniętych. Główną zaletą takich pomieszczeń jest ochrona znajdujących się w nich osób i przedmiotów przed panującymi na zewnątrz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Hale produkcyjne, fabryki czy magazyny to miejsca pracy zarówno ludzi jak i różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Jednak zamknięte i szczelne hale produkcyjne, biurowce oraz inne tego typu obiekty są narażone na „zagrożenia wewnętrzne”, takie jak, np.: nadmierna wilgotność czy niedobór świeżego powietrza.

Mikroklimat budynków przemysłowych

Jakoś powietrza w pomieszczeniach zamkniętych ulega ciągłym zmianom. Dzieje się tak na skutek ciągłej wymiany gazowej między organizmami żywymi a otoczeniem oraz na skutek emisji ciepła, pyłów czy gazów, w wyniku prowadzonych procesów produkcyjnych. Szczelność budynków przyczynia się do wzrostu wilgotności, ilości dwutlenku węgla w powietrzu oraz nagromadzeniu pyłów i gazów. Ciepłe i wilgotne powietrze to również idealne środowisko do rozwoju pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów chorobotwórczych.
Praca w pomieszczeniach niewietrzonych wpływa niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie pracowników oraz znacznie obniża ich wydajność. Dodatkowo niewłaściwy mikroklimat z nadmiarem pyłów i wilgoci przyczynia się do szybszego zużywania maszyn i urządzeń oraz niszczenia wewnętrznych elementów budynków, takich jak ściany czy sufity.

Cele wentylacji

Aby zapewnić odpowiedni mikroklimat w budynkach niezbędna jest właściwa wentylacja. Pod hasłem wentylacji należy rozumieć wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem budynków a ich otoczeniem zewnętrznym. Ma ona za zadnie przede wszystkim poprawić jakość powietrza, które dzięki niej powinno osiągać optymalne parametry w stosunku do wymagań organizmów ludzi, jak również, w przypadku wentylacji przemysłowej, parametrów właściwych dla zachowania sprawności procesów produkcyjnych. Wentylacja nie tylko dostarcza świeże powietrze, ale również usuwa zużyte, zanieczyszczone, dlatego w przypadku fabryk, hal produkcyjnych, warsztatów czy innych zakładów przemysłowych jest niezbędna do ich prawidłowego funkcjonowania.

Wentylacja naturalna

Wentylację dzieli się na naturalną i mechaniczną. Wentylacja naturalna działa na zasadzie różnicy temperatur i ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku, a warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Dodatkowo jest uzależniona od podmuchów wiatru.
Wentylacja naturalna przyjmuje różne formy. Może przenikać przez szpary w ścianach, rozszczelnione okna, drzwi. Może również działać na zasadzie grawitacji. Niestety często bywa ona nieefektywna. W przemyśle jej zastosowanie jest niewielkie. Sprawdza się jedynie w pomieszczeniach, w których nie są emitowane zanieczyszczenia powodujące utratę zdrowia pracowników oraz takie, które mogą wpływać na wzrost ryzyka pożarowo-wybuchowego. Ponadto, wentylacja naturalna stosowana jest w pomieszczeniach o niewielkim obciążeniu cieplno-wilgotnościowym powietrza wewnętrznego. Zdecydowana większość obiektów przemysłowych wymaga zastosowania wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna polega na wymuszonym ruchu powietrza generowanym przez odpowiednie urządzenia (m.in. wentylatory czy kanały wentylacyjne). Wentylacja mechaniczna jest projektowana pod konkretny budynek i jego poszczególne pomieszczenia. Projektując wentylację mechaniczną bierze się pod uwagę m.in.: kubaturę obiektu, jego przeznaczenie, parametry powietrza wymagane dla konkretnej technologii, rodzaje generowanych zanieczyszczeń i ich rozmieszczenie, a także zyski ciepła od urządzeń i maszyn.
Wentylacja mechaniczna posiada wiele zalet, m.in:

  • gwarantuje optymalne warunki bez względu na porę roku (latem – ochładza, zimą -ogrzewa),
  • jest niezależna od warunków pogodowych,
  • równomiernie i nieagresywnie miesza powietrze,
  • może być całkowicie zautomatyzowana dzięki czujnikom, termostatom, falownikom i innym urządzeniom regulującym jej prace.

Na rynku jest wiele typów wentylatorów, dlatego do każdego budynku można dobrać odpowiedni system wentylacji. Mimo, że wentylacja mechaniczna nie jest tanią inwestycją, to odpowiednio dobrana potrafi zwrócić się już w ciągu kilku miesięcy. Dodatkowo biorąc pod uwagę wysoki koszty funkcjonowania klimatyzacji i ogrzewania budynków potrafi generować oszczędności rzędu 30%.
Do tego wszystkiego należy doliczyć większą wydajność pracowników, rzadsze popełnianie przez nich błędów, rzadziej występujące choroby zawodowe i wypadki przy pracy. Nie wspominając już o komforcie pracy.

czytaj również