+48 796 959 001
Strona główna Baza wiedzy Wentylacja w szklarniach i tunelach foliowych

Wentylacja w szklarniach i tunelach foliowych

Mikroklimat w szklarniach i tunelach foliowych ulega ciągłym i dynamicznym zamianom, warunkowanych porą dnia, porą roku czy danym miesiącem.

Choć rośliny różnią się miedzy sobą wymaganiami względem temperatury, nasłonecznienia i wilgotności, to zarówno nadmiar jak i niedobór tych czynników jest dla nich niekorzystny.
Duża transparentność szklarni i tuneli foliowych, naraża rosnące w nich uprawy na nadmiar promieniowania słonecznego, zbyt wysoką temperaturę oraz dużą wilgotność powietrza . Występowanie tych czynników powoduje: zmniejszenie intensywności transpiracji i problemy z zapylaniem roślin. Takie warunki są również idealnym środowiskiem to rozwoju chorób grzybowych i pojawiania się szkodników.

Aby zapobiegać warunkom prowadzącym do osłabienia wzrostu i rozwoju roślin, a tym samym zmniejszania ich potencjału plonowania, należy zaopatrywać się w obiekty z systemem wentylacji lub dokupować odpowiednie urządzenia wentylacyjne. Choć wentylacja pasywna czyli inaczej naturalna jest najpopularniejszą metodą wietrzenia, to ze względu na jej uzależnienie od panujących warunków zewnętrznych nie zawsze jest skuteczna. Dlatego też, w obiektach wielkopowierzchniowych łączy się ją, lub zastępuje wentylacją aktywną czyli mechaniczną, która precyzyjnie steruje mikroklimatem panującym w szklarni. Do wentylacji mechanicznej używa się wentylatorów, zamgławiaczy, systemów chłodzenia i innych urządzeń, które dopasowują panujących mikroklimat do rosnących roślin.

Wentylacja mechaniczna może być całkowicie zautomatyzowana dzięki czujnikom, termostatom, falownikom i innym urządzeniom regulującym jej prace, dzięki czemu monitoruje ona klimat 24 godziny na dobę oraz reaguje na ewentualne nieprawidłowości. Mimo, że wentylacja mechaniczna nie jest tanią inwestycją, to nie tylko prowadzi do zwiększenia produkcji, ale również poprawia jej stan. Zautomatyzowany tunel foliowy lub szklarnia to duża oszczędność w sile roboczej, co bez wątpienia jest bardzo istotne.
Jednym ze podstawowych wentylatorów sprzedawanych do obiektów szklarniowych jest wentylator TK500. Projekt wentylatora uwzględnia warunki panujące w miejscach, takich jak tunele foliowe czy szklarnie, gdzie panuje wysoka temperatura i duża wilgotność, dlatego TK500 jest wykonany ze stali nierdzewnej, a jego silnik wyróżnia się wysokim stopniem ochrony (IP55). TK500 pozwala na równomierny rozkład temperatury i wilgotności w całym obiekcie, bez konieczności inwestowania w skomplikowane i bardzo drogie systemy a jego projekt uwzględnia pracę w trudnych warunkach, więc nie trzeba obawiać się problemów technicznych.

W TK Energia dysponujemy również nowoczesnym, zautomatyzowanym systemem wentylacyjnym przeznaczonym do obiektów wielkopowierzchniowych, który dobieramy indywidualnie do konkretnej inwestycji.

czytaj również